logo sk-architekci.

Koszty budowy


Ile kosztuje dom w technologii straw bale? Nie da się wprost odpowiedzieć na to pytanie. Może kosztować tyle co dom w popularnych technologiach, lub dzięki pracy własnych rąk i materiałom z odzysku.. czy też uzyskanych bezpośrednio od od rolników - może kosztować mniej…znacznie mniej.

Meteriały używane przy budowie domów w technice strawbale nie są zaklasyfikowane jako materiały budowlane, co ma znaczący wpływ na ich cenę. Orientacyjne ceny podstawowych materiałów przedstawiają się następująco:

  • kostka prasowanej słomy kosztuje w zależności od wymiarów 1,5-4 zł. Na dom 120m2 potrzeba około 500-1500 sztuk (z ociepleniem połaci i stropów)
  • 1m3 gliny 20-40zł lub, na dom potrzeba 15- 20 m3 Glina kupowana z cegielni lub kopalni gliny kosztuje około 230zł za tonę.
  • 1m3 sosnowych żerdzi o śr. 10-15cm kosztuje (u leśniczego) od 150 do 200zł, śr.15-25cm od 180 do 250zł, na dom o powierzchni do 120m2 potrzeba 15-20m3 żerdzi, w tym na konstrukcję, na belki stropowe, krokwie
  • 1m3 osiki 50- 150zł, na pokrycie dachu 160m2 wiórami lub klepkami potrzeba 7-8m3 drewna.

Inne czynniki które maja znaczący wpływ na koszty budowy:

  • uproszczony fundament punktowy bo dom jest lekki
  • najprostsze, monolityczne lub dwuwarstwowe i od razu ocieplone ściany, posadzki, połacie dachowe- zamiast kilku czy nawet kilkunastu warstw
  • konstrukcja ścian, stropów i dachu z kratownic i wiązarów dość łatwa do ustawienia ze względu na mały ciężar elementów modułowych, a z powodu konserwującego oddziaływania gliny, drewno na konstrukcję nie wymaga czterostronnego strugania i suszenia komorowego, wystarczy zwykłe sezonowanie
  • zamiast systemu ogrzewania typu kocioł + grzejniki wystarczy rekuperator wspomagany grzejnikami elektrycznymi- bo dom jest bardzo ciepły.. lub kominek z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, ewentualnie panele solarne w układzie z wodnym akumulatorem ciepła i rekuperator z prostym gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC).

Przy innych sposobach budowy domu z prasowanej słomy i gliny to znaczy z fundamentem, podłogami, stropami i więźbą dachową wykonanymi w sposób tradycyjny, oszczędności będą mniejsze i wyniosą najwyżej 10-20% całości inwestycji w porównaniu do technologii tradycyjnych.

W przypadku budowy pod klucz w systemie zleconym, koszty budowy będą kształtowały się w granicach 1700-2000zł za m2 powierzchni lub więcej – zależnie od umowy i zakresu prac np. artystycznego wykończenia.
Koszty samej robocizny zleconej wynoszą aktualnie u nas ( 2009r.) około 800-950zł/m². W tej technologii koszty robocizny (chociaż obiektywnie też niskie) wynoszą 50-60% ogólnych kosztów budowy lub nawet więcej - a to ze względu na bardzo niskie koszty materiałowe.