logo sk-architekci.

Obiekt higieniczno-sanitarny dla istniejącej agroturystyki. Miejsce: Stankowice woj. dolnośląskie. INFO


Podstawowe dane


  • powierzchnia zabudowy - 32,72 m2
  • powierzchnia podłóg - 24,02 m2
  • kubatura - 60,05 m3

Budynek oparty na planie półkola. Od strony frontowej przewidziano zadaszoną strefę wejściową. Dojście odbywa się droga żwirową- od strony istniejącego budynku agroturystycznego. Obiekt jest usytuowany strefą wejściowa od zachodu, natomiast strefa sanitarna znajduje sie od wschodniej.

Konstrukcja szkieletowa drewniana, wypełniona sprasowaną słoma z glinianą sieczką. Ściana pomiędzy pomieszczeniami damskim i męskim, oraz ściany natrysków- wykonane jako murowane gr 24cm.

Szkielet drewniany 10x10 cm wypełniony sprasowaną słoma z dodatkiem gliny. Z zewnątrz obudowane płytami DWD i obłożone deskami elewacyjnym 28mm układane na kontrłatach. Od wewnątrz zastosowano tynk gliniany z sieczką 2cm, na to folia w płynie i płytki ceramiczne na całej wysokości pomieszczeń. Ściany po pokryciu ich tynkiem powinny mieć taką samą odporność ogniową jak ściany w technologii szkieletowej wykończone w ten sam sposób. Grubość ściany nośnej wynosi 10 cm. Dopuszczalne obciążenia pionowe (żywe i martwe) na ścianę samonośną nie powinny przekraczać 2000kg/m2, a wypadkowe obciążenie powinno działać w środku ściany.

Konstrukcja dachu zaprojektowana jako wiązar drewniany. Belki (krokwie) promieniście opierają się na słupach nośnych. Na belkach spoczywają płyty przeciwwilgociowe układane najbliżej jak się da, dociskając je do siebie i mocowane ze soba, by uniemożliwić jakiekolwiek szpary. Łączenia płyt zamaskować specjalną taśmą Siga Sigral zielona. Następnie: kontrłaty, folia paroprzepuszczalna i łaty. Dach zaprojektowano jako tzw. „dach zielony”. Dach zielony trawiasty na warstwie ziemi gr. 20cm. Ziemia stabilizowana siatką metalowa o oczku 2x2cm. W odległości 50 cm od rynny i rur spustowych przewidziano zamiast ziemi- żwir.

Warstwę zewnętrzną stanowi okładzina z desek drewnianych. Część cokołowa wykończona metoda lekka- mokrą np. CERESIT VWS z zabezpieczeniem 2 x siatka z włókna szklanego, pokryte szczelnym tynkiem akrylowym.

Dach zaprojektowano jako tzw. „dach zielony”. Dach zielony trawiasty na warstwie ziemi gr. 20cm. Ziemia stabilizowana siatką metalowa o oczku 2x2cm. W odległości 50 cm od rynny i rur spustowych przewidziano zamiast ziemi- żwir.


obiekt sanitarny w Stankowicach - plansza obiekt sanitarny w Stankowicach - zielony dach obiekt sanitarny w Stankowicach w trakcie budowy obiekt sanitarny w Stankowicach w trakcie budowy